KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15682012
*
nr 1568 2012
Viktor Lagerström
(1864-1948), Sverige
Oljemålning, 1912, Stockholmsmotiv. Ej signerad, intygad av Esther Salmson à tergo. Olja på duk, 87x185 cm, yttermått inklusive ram: 98x196 cm
Viktor Lagerström, svensk målare och tecknare född 1864 i Västerås, död 1948.
Utrop:
7.000 kr
Såld:
6.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 oktober 2023
kl 19:40:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/9 10:21:07
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Viktor Lagerström
Viktor Lagerström, svensk målare och tecknare född 1864 i Västerås, död 1948.
Läs mer om Viktor Lagerström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad motiv från stockholm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige viktor lagerström
-
9233 Oljemålning
+ häfte, Lars Grandin (1942-2010), Sverige. "Bro"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:17
-
9161 Oljemålning
Alexander Langlet (1870-1953), Sverige. Karoliner...//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:37
-
9063 Oljemålning
Arne Tegelman (1907-1981), Sverige. Signerad, sege..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:43
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:23
-
9019 Oljemålning
Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. Båt i skärgår..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:52
-
9143 Oljemålning
Einar Kihlman (1912-2001), Sverige. "Brösarp". Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:22
*
Viktor Lagerström
Viktor Lagerström, svensk målare och tecknare född 1864 i Västerås, död 1948.
Läs mer om Viktor Lagerström
nr 1568 2012
Viktor Lagerström
(1864-1948), Sverige
Oljemålning, 1912, Stockholmsmotiv. Ej signerad, intygad av Esther Salmson à tergo. Olja på duk, 87x185 cm, yttermått inklusive ram: 98x196 cm
Viktor Lagerström, svensk målare och tecknare född 1864 i Västerås, död 1948.
Utrop: | 7.000 kr |
---|---|
Såld: | 6.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 oktober 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/9 10:21:07 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Viktor Lagerström
Viktor Lagerström, svensk mÃ¥lare och tecknare född 1864 i VästerÃ¥s, död 1948.Läs mer om Viktor Lagerström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad motiv från stockholm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige viktor lagerström
-
9233 Oljemålning
+ häfte, Lars Grandin (1942-2010), Sverige. "Bro"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:17 -
9161 Oljemålning
Alexander Langlet (1870-1953), Sverige. Karoliner...//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:37 -
9063 Oljemålning
Arne Tegelman (1907-1981), Sverige. Signerad, sege..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:43
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:23 -
9019 Oljemålning
Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. Båt i skärgår..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:52 -
9143 Oljemålning
Einar Kihlman (1912-2001), Sverige. "Brösarp". Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:22